שלום רב,

שמי שלומית ברסלר, אני מטפלת ומדריכה בביבליותרפיה, פסיכותרפיסטית, מנחת קבוצות, ומרכזת את תכנית ההכשרה בביבליותרפיה במכללת סמינר הקיבוצים.

במסגרת כל תחומי עיסוקי הללו אני מרבה לשלב קלפים מטפוריים מסוגים שונים כדי לקדם תהליכים טיפוליים, במפגשים אינדיבידואליים וקבוצתיים. הקלפים יוצרים מרחב ייחודי בתוך המפגש הטיפולי, שבו המטפורה הויזואלית מזמינה השלכות, העלאת תכנים בלתי מודעים, וזרוז תהליכי התקשרות עם העולם התוך אישי והבין אישי בתוך הקשר מוגן ועקיף.

לאחרונה הגיעו אלי שתי סדרות חדשות של קלפים שיצרה ליאורה סוטו, מטפלת באומנות ויוצרת.

הראשונה  – "העץ", המכילה צילומי עצים הממוקמים בסביבות שונות. השנייה – "אנשים", המורכבת מצילומי דמויות שפוסלו בחמר ומציגות סיטואציות אנושיות של יחסים.

באהבתי לקלפים ובהכירי בפוטנציאל היצירתי והתרפויטי הטמון בהם, שמחתי והזדרזתי לעשות שימוש בשתי הסדרות. הבאתי אותם למטופלים ולמודרכים, והזמנתי אותם לתהליכים שונים כשהקלפים משמשים כגרוי.

העצים אפשרו למטופלים ולמשתתפי הקבוצות לבחון שאלות של זהות, דימוי עצמי, מקום והתמקמות בהקשרים שונים – מקצועי, קבוצתי, משפחתי וחברתי.

האנשים המפוסלים בחמר עוררו שיח רגשי על מערכות יחסים, דיאלוגים פתוחים וחסומים, משאלות וזכרונות הקשורים במשפחה, ועוד.

שתי הסדרות הזמינו שיתוף מיידי וספונטני, כתיבה יצירתית ורגשית, ויצירת דיאלוג עם תכנים מגוונים ומשמעותיים.

לעתים זימנו הקלפים שיחה במקומות שלא היו נגישים לפני כן, בלעדיהם.

חשוב לי לציין את איכותם האסתטית המזמינה של הקלפים בשתי הסדרות. קלפי העץ ממקמים את העצים בנופים עשירים המאפשרים התיחסות מורכבת להקשרים בהם חי המטופל. קלפי האנשים מתייחדים דוקא באיפיון הפוך – סביבתן של הדמויות עמומה וריקה, והדמויות עמומות ו"בלתי גמורות" גם הן, ומזמינות השלכות מגוונות.

הקלפים בשתי הסדרות ארוזים בקופסת קרטון אסתטית ומיוחדת בפשטותה, המכבדת את הקלפים ונוחה לשימוש.

לסדרת "העץ" מצורף עלון המפרט את הרציונל העומד מאחורי הרעיון של קלפי הסדרה. בסדרה השניה ממשיכה ליאורה ו"מנגישה" את הקלפים והעבודה בהם באמצעות חוברת ובה רציונל והסברים על הקלפים ויצירתם, הנחיות לעבודה עימם ודוגמאות מן הקליניקה.

אני ממליצה לכל מטפל, גם זה המגיע מתחום הטיפול ביצירה והבעה וגם לכל מטפל המאמין בצורך ביצירתיות בתוך חדר הטיפולים, להכיר את הקלפים שיצרה ליאורה ולעשות בהם שימוש בתהליכי טיפול והדרכה.

בברכה,

שלומית

נגישות