קלפים טיפוליים: העץ

מחיר לחפיסת קלפים 120 ש"ח, משלוח 15 ש"ח

עץ הנו סימבול אוניברסאלי לפורטרט עצמי. משתמשים בציורי עץ במבחני אבחון פסיכולוגיים ובמבחני קבלה שונים למקומות עבודה, בהם מתבקשים הנבדקים לצייר עץ וציוריהם נבדקים ומפורשים בכלים מקצועיים שפותחו לשם כך. בערכת קלפים זו, האדם אינו מצייר עץ אלא בוחר את תמונת העץ עמה הוא מזדהה, את תמונת העץ שהיה רוצה להיות, ואולי את תמונת העץ המשקף את אחד מהקרובים לו.

תמונות עצים להערכה ודיאלוג תרפויטי

גילוי מקורות הכאב והעונג

ערכת קלפים זו מורכבת מסדרת צילומים של אותו עץ, כאשר בכל קלף העץ ערוך גרפית אחרת, כך שמראהו הפיסי, סביבתו ומיקומו ביחס לסביבה, משתנים.

צילומי עץ באופנים שונים כמו: עץ קטן, גדול, מוסתר או גלוי, מטושטש או חד, דהוי או מודגש, ערום, מלבלב או שרוף, כרות, תלוי, כזה הנמצא בשלג, במדבר, במים, עץ ניצב באחו או במישור, על הר או במדרון, בודד או מוקף עצים, במרכז התמונה או בשוליה, מאפשרים לאדם להיחשף לשילובים רב גוניים הנושקים למצבי חיים גלויים ונסתרים בו ובחייו.

דימוי העץ מופיע בספרי : לגעת בנפש- פסיכותרפיה באמצעות חומרים וצבעים, הוצאת פרדס, 2008. הספר הנו פרי של עשרים שנות עבודה כמטפלת באומנות וכעשר שנים כמורה לאבחון, הערכה וטיפול במדיום הוויזואלי. בספר הצגתי ארבע תמונות של עץ במצבים שונים. מאז צאת הספר, בעזרת כמה ממטופלי, פיתחתי ערכת קלפים זו המונה עשרים ושבעה צילומי עץ, גודל כל קלף 15×10 ס"מ.

הצבת אפשרויות בחירה מגוונות של דימויים חזותיים מאפשרת למתבונן לקיים דיאלוג פנימי וחיצוני. במפגש בין המטופל למטפל, דיאלוג באמצעות הקלפים מעשיר את ארגז הכלים שלהם ומעניק כלי פסיכותרפויתי ואבחוני.

עץ הנו סימבול אוניברסאלי לפורטרט עצמי. משתמשים בציורי עץ במבחני אבחון פסיכולוגיים ובמבחני קבלה שונים למקומות עבודה, בהם מתבקשים הנבדקים לצייר עץ וציוריהם נבדקים ומפורשים בכלים מקצועיים שפותחו לשם כך. בערכת קלפים זו, האדם אינו מצייר עץ אלא בוחר את תמונת העץ עמה הוא מזדהה, את תמונת העץ שהיה רוצה להיות, ואולי את תמונת העץ המשקף את אחד מהקרובים לו. יתכן ו"רק" יתאר את מצב העץ בכל קלף. על ידי הצבתו בפני צילומי העץ אנו מובילים את המטופל לקיים דיאלוג עם עצמו ומשחררים אותו מהתמודדות עם מטלת הציור עצמה. במישור עמוק עוד יותר, הצבתו של אדם בפני מצבים שונים של העץ, אשר לא הוא גרם להם ולא הוא אחראי לצורתם, למצבם הפיסי, ולמקומם בתמונת-יקום, מאפשרת לו התייחסות באופן בלתי אמצעי למבנה נפשו ומצבו, ולספר באופן לא פולשני את הנרטיב האישי שלו לעצמו, במידת החשיפה שהוא רוצה ומבין את עצמו.

לאחר ניסיונות רבים, החלטתי שלא נכון לתת כותרת לכל קלף, לקטלג או למיין חלק מהקלפים לקבוצה נפרדת על פי גודל העץ, מיקומו או מצבו, אלא החלטתי להשאיר לכל אחד את החירות לנסח בעצמו את אשר הוא רואה, קלף העץ התלוי, למשל, המראה עץ תלוי באוויר באמצעות מנוף, פורש על ידי מטופל אחד כעץ שנעקר, (החוויה המשפחתית שלטענתו נכפתה עליהם), ואילו מטופל אחר ראה בתמונה, עץ העובר רי-לוקיישן, (חוויה ששייכתי לעובדה שהמטפל חותר לעבור ממקום עבודתו הנוכחי לאחר). סיפורי חיים שונים מניבים, כפי שאנו יודעים, פרשנויות ותובנות שונות.

אני משחררת את ה"תינוק", (פרויקט הקלפים שלי) לכל המעוניין ומקווה שהמשתמש בהם יחווה חוויה משמעותית.

ליאורה סוטו

מחיר לחפיסת קלפים 120 ש"ח,

משלוח 15 ש"חניתן לרכוש את הקלפים גם ב'מכללון', החנות במכללת סמינר הקיבוצים, תל אביב.
נגישות